معمار 98

ساخت اولین سالن آمفی تئاتر فوق حرفه‌ای ایران توسط بنیاد مستضعفان

ساخت اولین سالن آمفی تئاتر فوق حرفه‌ای ایران

ساخت اولین سالن آمفی تئاتر فوق حرفه‌ای ایران

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سید احمد نظری اظهار کرد; چند لایه بودن سقف سالن جهت ایجاد فضای آکوستیگ، اتاق مانیتورینگ فوق حرفه ای، اجرای طرح‌های مهندسی شده در لایه‌های مختلف سقف، سن متحرک با حرکت‌های دورانی، استفاده از پرده‌های خاص جهت ایجاد خطای دید و استفاده از قدرتمندترین سیستم حرفه‌ای پخش صدا با کنترل اتوماتیک از ویژگی‌های این سالن است

وی افزود; اجرای دقیق محاسبات فنی بر مبنای آگوستیک بودن دیوار‌ها با زیر ساخت‌های چندلایه مطابق با استاندارد‌های بین المللی; استفاده از پنل‌های چوبی متفاوت با معماری خاص از دیگر ویژگی‌های این سالن است.

مدیر عامل شرکت ایران چوب تصریح کرد; سِن نمایش این سالن متحرک با حرکت‌های دورانی; حرکت‌های طولی و عرضی به صورت صددرصدی دارای آسانسور ماشین رو و تعویض اتوماتیک دکورسازی و تعدد دکور‌های آماده است. این سن دارای دیواره آب و آتش است که جلوی سن در قسمت جدا کننده سالن با طراحی خاص پیش بینی و ساخته شده است. دیواره پرده نمایش متشکل از لایه‌های مختلف پرده در طول سن با استفاده از پرده‌های خاص جهت ایجاد خطای دید بیننده با محاسبات دقیق بصری است. چاله ارکستر تعبیه شده در جلوی سن به طول ۳ متر عرض ۱۵ متر و ارتفاع ۵ متر دارای آسانسور اختصاصی جهت حرکت عمودی است.

نظری با اشاره به سیستم صوتی سالن مذکور; به عنوان یکی از قدرتمندترین سیستم حرفه‌ای با دو کاربری صدا برداری و بخش صدا با کنترل تمام اتوماتیک بیان کرد; اتاق مانیتورینگ این سالن یکی از منحصر به فرد ترین سیستم های موجود در کشور است که جهت فضا سازی صدا‌های خاص مورد استفاده قرار می گیرد و با توجه به طراحی ویژه سالن خاطره ای ماندگار از صدا برای مخاطبین و حضار در سالن را فراهم خواهد کرد.

وی خاطر نشان می‌شود که این پروژه تخصصی در مساحتی بیش از سه هزار متر مربع توسط شرکت ایران چوب وابسته به بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و به کارفرمایی سازمان عمران مناطق شهرداری تهران و در مجموعه برج طغرل منطقه شهر ری طراحی و در کمتر از شش ماه ساخته شده است که در نوع خود کم نظیر است.

 

منبع: تسنیم

آمفی تئاتر ایران; طراحی داخلی سالن جدیدترین اخبار معماری ایران و جهان ; ساخت اولین سالن آمفی تئاتر فوق حرفه‌ای ایران

آزمون نظام مهندسی ساختمان - معمار98

question