کانال کریدور کینگز کراس ، محیط عمومی جدید شهر لندن

کانال کریدور کینگز کراس

کانال “کریدور” مجموعه ای از فضاهای متصل به هم می باشد که از قسمت شمالی تا هسته تاریخی کانال یعنی قسمت تقاطع پادشاهی گسترش پیدا می کند. این کانال پل “میدن لین” در راه یورک را به شرق و پل راه آهن با ایستگاه “سنت پنکرس” را به غرب متصل می کند. این راهرو به عنوان بخشی از نقشه اصلی پروژه در سطح گسترده ای طراحی شد تا با مجموعه ای از فضاهای عمومی، تقاطع پادشاهی را به کانال متصل کند. با برداشتن دیوار مرزی، کانال و همسایه های اطراف آن در کنار یکدیگر قرار می گرفتند و جوامع گوناگونِ محله به یکدیگر نزدیک می شدند; پروژه تقاطع پادشاهی طرحی ۶۷ هکتاری در زمین لندن مرکزی بود;

کانال کریدور کینگز کراس

 • معماران: معماران منظر Townshend
  مکان: لندن، بریتانیا
  دسته بندی: پارک
  مساحت: ۲۰۹۰۰ متر مربع
  سال پروژه: ۲۰۱۷

https://memar98.com/wp-content/uploads/05-canal-corridor.jpg

کانال “کریدور” به طور گسترده ای در دو سطح تقسیم می شود; مسیر باری در کنار کانال و سطح بالایی، سه متر بالاتر که توسط دیواری حائل که در طول محل ادامه دارد، جدا شده. سدی غیرقابل نفوذ از دیوارها ساخته شده است. ساختمان های فرسوده و نماهای ساختاری پشتشان به کانال پادشاهی می باشد. طرح کانال، فضاها و مسیرهایی را فراهم میکند که دسترسی و ارتباطات موقعیت را افزایش می دهد و به همسایه ای سرزنده و زیبا برای بخشِ بزرگ تری از شهر تبدیل می شود.

کانال کریدور کینگز کراس

بخش ورودی کانال شامل سه قسمت می باشد;
• مسیر باری کانال با پوشش های جدید، محل های اقامت، مکان های مجهز و باغچه ها.
• مداخلات در طول دیواره کانال برای دسترسی بصری و فیزیکی بین سطوح بالا و پایین که شامل پله ها و سطوح شیبدار و پله های متناهی به رودخانه برای استفاده افراد از فضای باز.
• ایجاد مجموعه ای از فضاهای متنوع عمومی در امتداد کانال برای ساخت مکانی عمومی برای افرادی که در آنجا زندگی، کار می کنند و یا بازدیدکننده هستند. شامل پارک “گاسهولدر”، Plimsoll viaduct و جاده بارانداز.

 

کانال کریدور کینگز کراس

 

در تقاطع پادشاهی، ناحیه عمومی قبل از ساختمان ها ساخته شده که این موضوع نشانگر این است که تقاطع پادشاه قلب اجتماعی این مکان می باشد; با فراهم آوردن محلی قابل دسترس که با شلوغ شدن ساختمان های اطراف به مرور زمان فعال می شود; کانال “کریدور” تبدیل به مکانی برای پیاده روی; دوچرخه سواری و دید و بازدید شده است; میزبان رویدادهای رسمی مثل فستیوال “لومیر” و فعالیت های غیر رسمی مثل مکانی برای اردوهای درسی کودکان مدرسه های محلی.

کانال کریدور کینگز کراس

در زمان برنامه ریزی، این پروژه به صورت مجموعه ای از طرح های مرحله ای اجرا شد که هر کدام از آنها در تحقق این بنا نقش مهمی داشتند. تیم های پروژه شامل طیف گسترده ای از مشاوران بود که با یکدیگر کار می کردند و این پروژه نیازمند کیفیت بالایی از فضای عمومی بود که در فراهم آوردن مصالح سختی های فراوانی داشت.
کانال کریدور کینگز کراس
هرکدام از فضاها برای دسترسی خاصی طراحی شده اند; در پارک گس هلدر بخش نزدیک به زمین طوری طراحی شده که با سطحی شیبدار به مسیرِ باری پایینی برسید; دسترسی بدون پله، مسیرهای مارپیچی اطراف ناحیه باغچه ها و چمنزارها قرار دارد; که ساختارهای گس هلدر و مسیر باری کانال را با کمک صندلی های سراسری به هم متصل می کند.

 

کانال کریدور کینگز کراس

 

یک مسیر شیبدار تا شرق به سمت پل جدید شهر سامرز بالا می رود و دیوار کانال با این مسیر به صورت موازی حرکت می کند. این پل در تقاطع پارک گس هلدر و “Viaduct” قرار دارد؛ یک باغچه دراز با فضاهای کوچک و محیط هایی برای نشستن در بالای قوس های تاریخی جاده بارانداز تعبیه شده است. همانطور که راهرو به سمت شرق ادامه پیدا می کند، در کنار ساختمان های ماهی و زغال سنگ به سمت پایین یعنی میدان “گرنری” می رود، جایی که پله های متناهی به رودخانه در دیوار کانال تعبیه شده است.

کانال کریدور کینگز کراس

در قسمت شرقی میدان، دیوار کانال عقب نشینی کرده و سطحی شیبدار از مسیر باری تا شمال ساختمان “لایترمن” بیرون می آید جایی که پله و آسانسور هم تعبیه شده است. در بخش بالایی، آرایش جاده بارانداز، پارک گس هلدر را با کمک مسیرهای مارپیچِ بین باغچه ها تکمیل می کند که لبه هایی برای نشستن و مسیرهایی برای دسترسی به داخل چمنزارها دارند.

کانال کریدور کینگز کراس

کانال کریدور کینگز کراس

کانال کریدور کینگز کراس

در مجموع فضاها با موادی مکمل و ویژگی هایی هارمونیک ساخته شده تا محیطِ عمومی جدیدی در سطح شهر لندن بوجود بیاید.

 • تحریریه معمار ۹۸
 • مترجم: کامران اکبرنژاد
 • منبع: landezine

 

Gas Holder Park- The Canal Corridor-برنامه ریزی شهری لندن;پارک گس هلدر لندن-پارک لندن-تقاطع پادشاهی لندن-شهر لندن;طراحی پارک-طراحی شهری لندن;کانال کریدور لندن

کامران اکبرنژادکامران اکبرنژاد

لیسانس معماری از دانشگاه آزاد شمال /متأهل/علاقه مند به شنا، والیبال/همکاری در بخش دکوراسیون داخلی، استاندارها و ضوابط نظام مهندسی

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

*
*