معمار 98

زندگینامه معمار هوشنگ سیحون

زندگینامه معمار هوشنگ سیحون

زندگینامه معمار هوشنگ سیحون

هوشنگ سیحون متولد۱۲۹۹ است.

این معمار و نقاش ایرانی، استاد معماری و رئیس سابق دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران است.وی در خانواده‌ای اهل موسیقی به‌دنیا آمد. پدر بزرگ او میرزا عبدالله فراهانی بنیانگذار موسیقی سنتی و معروف به پدر موسیقی سنتی ایران بوده است.مادر وی مولود خانم; از نوازندگان تار و سه تار و مرحوم احمد عبادی استاد بزرگ سه تار نیز، دایی سیحون است.

او پس از پایان تحصیل معماری در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران; به دعوت آندره گدار رئیس اداره باستان‌شناسی وقت ایران، برای ادامه تحصیل راهی پاریس می‌شود و در دانشسرای عالی ملی هنرهای زیبای پاریس بوزار طی حدود ۳ سال تحت تعلیم اوتلو زاوارونی به تکمیل دانش معماری خود می‌پردازد و در سال ۱۹۴۹ به درجه دکترای هنر می‌رسد.

او در بازگشت به ایران در سن ۲۵ سالگی نخستین اثر معماری خود که بنای یادبودی بر آرامگاه بوعلی‌سینا بوده است را طراحی می‌کند. سیحون در طول سال‌های فعالیت خود عضو شورای ملی باستان‌شناسی، شورای عالی شهرسازی، شورای مرکزی تمام دانشگاه‌‌های ایران و کمیته بین‌المللی ایکوموس وابسته به یونسکو و به مدت ۱۵ سال مسئولیت مرمت بناهای تاریخی ایران را برعهده داشته است.

زندگینامه معمار هوشنگ سیحون

هوشنگ سیحون بیش از دو دهه است که در ونکوور کانادا زندگی می‌کند; وی شهروند افتخاری فرانسه نیز محسوب می‌شود. او استاد دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران بوده و یک دوره ریاست این دانشکده را عهده‌دار بوده است; هوشنگ سیحون نقاش و معمار پرسابقه ایرانی، به مرد بناهای ماندگار معروف است.

از میان پروژه‌های طراحی و ساخته شده وی می‌توان به آرامگاه بزرگانی چون خیام; کمال الملک، بوعلی سینا، نادرشاه افشار، کلنل محمدتقی‌خان پسیان و ده‌ها مقبره و آرامگاه دیگر و نیز طراحی بنای موزه توس در سال ۱۳۴۷ و همچنین ساختمان بانک سپه در میدان توپخانه تهران اشاره کرد. (زندگینامه معمار هوشنگ سیحون)

وی همچنین طراحی ساختمان‌های سازمان نقشه برداری کل کشور; کارخانه نخ‌ریسی کوروس اخوان، کارخانه آرد مرشدی، مجتمع آموزشی یاغچی‌آباد; سینما آسیا، سینما سانترال، کارخانه کانادادرای (زمزم فعلی ) در تهران و اهواز; کارخانه یخ سازی کورس اخوان و حدود ۱۵۰ پروژه مسکونی خصوصی را بر عهده داشته است.

زندگینامه معمار هوشنگ سیحون
سیحون نقش‌اندازی است که در دنیای ابعاد از معانی پر رمز و راز باطن سخن به میان می‌آورد; و معانی و فلسفه نظری و وجودی بزرگانی که معمار و طراح آرامگاه هر یک از آنان بوده; در نقش مقبره‌شان متجلی کرده‌است.

به عنوان مثال در ۱۳۳۸ آرامگاه حکیم عمر‌خیام را مبتنی بر اصول ریاضی و مثلثاتی خیام، محاسبه و طراحی کرده‌است.سیحون در کنار معماری، به نقاشی از مناظر و روستاهای ایران می‌پرداخت و نمایشگاه‌هایی از این آثار خود در ایران و در خارج از ایران برپا کرده‌است.آثار وی در نمایشگاهی در دانشگاه ماساچوست در سال ۱۹۷۲ در کنار آثار هنرمندانی چون پیکاسو و سالوادور دالی به نمایش درآمد.

در این نمایشگاه تابلویی از “کلاف‌های خطی” به نمایش گذاشت که در آن از خطوط موازی و پر پیچ و تاب که هیچگاه همدیگر را قطع نمی‌کنند، استفاده کرده بود.دانشگاه‌هایی مثل MZT، هاروارد، واشنگتن و برکلی مجموعه‌ای از نقاشی‌های او را گردآوری کرده و نگهداری می‌کنند.

همسر سابق وی معصومه سیحون نیز نقاش و صاحب گالری سیحون در تهران بود.
هوشنگ سیحون معمار ایرانی روز پنجم خرداد سال ۱۳۹۳ در بیمارستان ونکوور، کانادا درگذشت.

 

 

 

زندگینامه معمار هوشنگ سیحون- آثار معماری سیحون; زندگینامه معماران بزرگ-معرفی معمار ایرانی-هوشنگ سیحون-معماران ایرانی ; زندگینامه سیحون-سیحون کیست؟-بررسی آثار سیحون

آزمون نظام مهندسی ساختمان - معمار98

question