معمار 98

بتن اکسپوز و مزایا و ویژگی های آن در طراحی داخلی و خارجی

بتن اکسپوز و مزایا و ویژگی های آن در طراحی داخلی و خارجی

بتن اکسپوز به پنل های بتنی پیش ساخته ای گفته می شود که روی سطح نهایی کار در نمای خارجی، داخلی و یا کف استفاده می شوند.

 

تاریخچه بتن اکسپوز

استفاده از بتن اکسپوز برای اولین بار در نمای ساختمان مربوط به کشور آمریکا و توسط فردی به نام ارنست لسلی رنسام و در اروپا توسط سرمایه دار معروف فرانسوا هنبیک است. هنبیک فرانسوی توانست برای اولین بار در سال ۱۸۹۲ یک سازه اسکلتی تماما بتنی را از پی تا سقف بنا کند.

طی سال های ۱۹۴۵ تا ۱۹۵۰ از تایل های بتنی نما به عنوان پوشش استفاده می‌شد. بعد از آن و در سال های ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۵ در کشور بلژیک هم استفاده از بتن اکسپوز به دلیل مزایای زیادی که داشت متداول گردید. از دهه ۱۹۶۰ از تایل های بتن اکسپوز پیش ساخته در معماری هم استفاده شد.

اولین بروشور در رابطه با پیشنهادات فنی در مورد بتن های تزیینی با مصارف دکوراتیو در سالهای ۱۹۶۵ تا ۱۹۷۰ چاپ شد. بین سال‌های ۱۹۷۰ تا ۱۹۹۰ استفاده از بتن اکسپوز در نمای ساختمان افزایش یافت. مقاومت و ماندگاری بالای سازه های پیش ساخته بتن اکسپوز باعث شد بسیاری از معماران از بتن اکسپوز در طراحی و ساخت ساختمان ها استفاده کنند و این روند تا حدی ادامه یافت که در سال ۱۹۷۵ تعداد ۳۱ تولید کننده قطعات بتن اکسپوز پیش ساخته با مصارف دکوراتیو در حال فعالیت در این زمینه بودند.

 

〉〉 برای مشاهده و سفارش بتن اکسپوز معمار۹۸ به این صفحه مراجعه کنید.
بتن اکسپوز چیست؟

بتن اکسپوز به عنوان یک دیوارپوش جزو پرطرفدارترین مصالح ساختمانی است. بتن اکسپوز به پنل های بتنی پیش ساخته ای گفته می شود که روی سطح نهایی کار در نمای خارجی، داخلی و یا کف استفاده شده و پس از نصب آن از هیچ مصالح و یا پوشش دیگری استفاده نمی شود. لذا به همین علت کیفیت و سطح ظاهری پنل ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. مصالح آن از مواد اولیه بتن به همراه افزودنی هاست.

 از عوامل بسیار مهم در استفاده از بتن اکسپوز، تناسب آن با دیگر مصالح به کار رفته در نما و یا محیط پیرامون آن است و اگر این تناسب رعایت شود قطعا زیبایی نما دو چندان می شود. این امر در نماهای داخلی از اهمیت بالاتری برخوردار است و به دلیل رنگ خاص بتن و نیز سرد بودن آن، استفاده از آن در کنار مصالح گرم می تواند کنتراست زیبایی ایجاد نماید، چوب و آجر از جمله مصالحی هستند که با توجه به گرم بودنشان، می توانند حس سردی بتن را خنثی کرده و فضا را متعادل کنند.

بتن اکسپوز دارای ماهیت سرد می باشد و در فضا از نظر بصری و فیزیکی سردی خاصی را انعکاس می دهد. با توجه به اینکه این متریال در فضاهای مدرن و معاصر بسیار پر مصرف شده است استفاده از آن باید با دقت و ظرافت خاصی صورت گیرد و کاملا متناسب با شرایط فضای مورد نظر به کار رود.

موارد استفاده بتن اکسپوز:
 1. پوشش نماهای داخلی و خارجی (ساختمان مسکونی، تجاری، اداری، فرهنگی، ورزشی و…)
 2. پوشش کف و پله، تراس، روف گاردن و…
 3. ساخت فلاورباکس و مبلمان فضای باز محوطه سازی
 4. المان ها و تزئینات دکوراسیون داخلی و…

 

مزایای استفاده از بتن اکسپوز:

سهولت در تولید بتن اکسپوز، عمر بالا و مقاومت در برابر شرایط جوی; این محصول را به عنوان بخش جدایی ناپذیر صنعت ساختمان تبدیل کرده است و با توجه به رشد طراحی های مدرن و اکسپوز، استفاده از این متریال به ویژه در سازه های معماری بسیار مورد اهمیت قرار گرفته است. امروزه مصالح اصلی خانه های لوکس بتن اکسپوز است. به دلیل زیبایی و مقاومت بالا در ضربه پذیری، ویلاهایی که در نمای ساختمان از بتن اکسپوز تهیه بهره برده اند یک سر و گردن از ویلاهای دیگر بالاتر بوده و به همین دلیل این ویلاها قیمت بالاتری دارند.

مزایا:
 1. طول عمر بالا به دلیل استفاده از مواد اولیه بتنی
 2. مقاومت در برابر شرایط جوی، و قابل اجرا در تمام فصول و همه استان ها
 3.  مقاومت در برابر آتش سوزی
 4. یکپارچگی و استحکام بالا
 5. قابلیت تولید و اجرا در ابعاد و اندازه های متنوع و مختلف
 6. عدم محدودیت طراحان در طراح و نقشه، به دلیل تنوع ابعادی و سهولت در برشکاری
 7. سرعت اجرای بالا و زمان اجرای پروژه کمتر نسبت به مصالح دیگر
 8. قابلیت نصب با ملات، چسباننده ها و اتصالات خشک
 9. قابلیت رنگ پذیری و تطبیق با دکوراسیون داخلی
 10. جلوگیری از هدر رفت انرژی
 11. وزن سبکتر نسبت به نمونه های بتن طبیعی و در نهایت هرینه کمتر در حمل و نقل و راحتی در نصب و اجرا
〉〉 برای مشاهده و سفارش بتن اکسپوز معمار۹۸ به این صفحه مراجعه کنید.
 
ویژگی­ های بتن اکسپوز:
 1. تولید تحت کنترل با رعایت استانداردهای لازم از جمله طرح اختلاط، عمل آوری و حذف عامل های فاسد کننده
 2. دارای سطحی براق و نیمه صیقلی
 3. مسلح به شبکه های فلزی
 4. مقاوم در برابر رطوبت، یخ زدگی و آتش سوزی
 5. عایق صوتی و حرارتی
 6. دوستدار محیط زیست

 

ابعاد استاندارد:
 • قطعات مستطیل : ۵۰×۹۰،  ۵۰×۱۰۰، ۶۰×۱۲۰، ۷۰×۱۴۰، ۸۰×۱۶۰، ۱۰۰×۲۰۰، ۲۰۰×۴۰۰
 • قطعات مربع : ۵۰×۵۰، ۶۰×۶۰، ۸۰×۸۰، ۱۰۰×۱۰۰
 • چند ضلعی، سه بعدی و طرح چوب

 

روش های اجرا و نصب بتن اکسپوز :

اگرچه بتن اکسپوز یکی از مقاوم ترین مصالح ساختمانی جهت پوشش نما و کف; در صنعت ساختمان است و دارای قابلیت های بالای هنری به لحاظ جنس و رنگ خاص آن میباشد; اما این به تنهایی برای آنکه به یک نمای مطلوب دست پیدا کنیم کافی نیست. طراحی و نحوه اجرا دو فاکتور بسیار مهم و تأثیرگذار برای دست یافتن به یک نمای مطلوب است، برای نصب پنل های بتن اکسپوز حتما باید از یک تیم کاملاً ماهر و حرفه ای و متخصص استفاده نمود، چرا که هرگونه عیب و نقص در اجرا می تواند کیفیت نمای ساختمان را به شدت کاهش دهد.

در ابتدا بهتر است نسبت به استحکام سطح زیرین یک کارشناسی کلی توسط خود شما و یا کارشناسان متخصص صورت گرفته تا مطمئن باشید بر روی سطح مد نظر شما می توان بتن اکسپوز را نصب کرد. بررسی استحکام شامل بررسی نم و رطوبت و همین طور استحکام عمومی مکانی است که قرار هست اجرا شود.

روش اول (اجرای پیچی) :

برای اجرای این روش حتماً باید از پنل های سوراخ دار (حفره بولت) استفاده نمود; زیرسازی کار توسط قوطی های عمودی در امتداد سوراخ های پنل و روی دیوار اصلی انجام می گیرد، به شکلی که در پشت هر پنل دو قوطی عمودی قرار می گیرد. در انتهای پنل و در پشت سوراخ ها، پلیت هایی کار گذاشته شده که به شبکه مش درون پنل متصل می باشد. پنل ها توسط پیچ های سرمته و واشر به قوطی های زیرساز متصل می گردد. این پیچ ها در نما مشخص می باشد که در صورت عدم تمایل به نمایان بودن پیچ ها، می توان روی آن را با ملات مخصوص ( بتونه ) کاور کرد. این روش به لحاظ اجرایی سرعت بسیار بالایی دارد.

روش دوم (اجرای جوشی)

در این روش پنل ها به گونه ای تولید شده اند که در چهار گوشه آنها و حدوداً پشت سوراخ های پنل، میلگردهای انتظار با شماره ۱۰ تعبیه شده است. این میلگردها به شبکه مش درون پنل متصل بوده و از طریق جوشکاری به شاسی کشی پشت پنل که به صورت عمودی در امتداد سوراخ های پنل تعبیه شده است متصل می گردند.

روش سوم (اجرای دوغابی)

در این روش اتصال پنل ها توسط دوغاب ماسه و سیمان انجام می شود; و حداقل ضخامت آن باید ۳ سانتی متر باشد، دوغاب شامل ماسه، سیمان سیاه، سیمان سفید، چسب بتن و آب می باشد. اسکوپ توسط مش های بیرون زده از پشت پنل، انجام می شود. در این روش مقداری نم دوغاب از نمای پنل بیرون می زند که باعث دو رنگی در نمای پنل می گردد در صورت استفاده از سیمان سفید این دو رنگی به حداقل رسیده و نمای پنل ها یکنواخت تر می گردد. این روش حتما نیاز به بندکشی دارد، شبکه مش درون پنل نمره ۳ می باشد.

〉〉 برای مشاهده و سفارش بتن اکسپوز معمار۹۸ به این صفحه مراجعه کنید.

 

راهنمای خرید بتن اکسپوز :
۱- ابعاد پنل

 ابعاد پنل های بتن اکسپوز در دو گروه مربع و مستطیل قرار دارد; با توجه به زیبایی طرح مورد نظر، ابعاد دیوار یا کف و نیز تناسبات فضا می توان ابعاد پنل مورد نظر خود را انتخاب کرد، و همچنین با توجه به بیرون زدگی پنل ها از نمای اصلی و شکست های موجود در نما می توان از قطعات سفارشی ال شکل و یو شکل نیز استفاده نمود تا در این صورت درزهای کمتری در نما ایجاد گردد.

۲- کیفیت پنل

کیفیت بالای پنل های بتن اکسپوز در هنگام خرید باید بسیار مورد توجه واقع گردد; چرا که کیفیت پنل ها در دوام و ماندگاری، تابیدگی و ناترازی، زیبایی به لحاظ بصری و همچنین سهولت نصب بسیار موثر است.

۳- روش نصب پنل

قبل از خرید پنل های بتن اکسپوز باید شیوه نصب مورد نظر را مشخص نمود و با توجه به آن پنل ها را خریداری کرد. انتخاب شیوه نصب پنل ها به عوامل مختلفی بستگی دارد، برخی از این عوامل به این قرار می باشند: جنس دیوار، محدودیت های فضای نصب، ابعاد دیوار و…

۴- قیمت پنل

یکی از مهمترین فاکتورهای تأثیرگذار در مرحله خرید پنل بتن اکسپوز قیمت آن است; با رعایت اصول اجرایی و حرفه ای در تولید، عواملی از قبیل روش‌های مختلف; تولید پنل بتن اکسپوز، نوع قالب جهت قالب گیری بتن و نیز کیورینگ مناسب، تأثیر مستقیم در قیمت تمام شده محصول نهایی دارند. برای اجرای نمای بتن اکسپوز به سه آیتم اصلی (پنل بتن اکسپوز – مصالح زیرسازی – اجرت نصب) نیاز است.

۵- اجرا در محل پروژه (درجا)

از این روش بیشتر در پروژه های بزرگ استفاده می شود; زیرا فرآیند تولید بتن اکسپوز در این روش در محل انجام پروژه صورت می گیرد. یعنی تمام مراحل انجام کار مانند بتن ریزی و… در محل پروژه انجام می شود و به همین علت به آن بتن درجا می گویند.

استفاده از این روش معمولاً به دو دلیل صورت می گیرد; اول اینکه پروژه مورد نظر دارای ابعاد و پیچیدگی های بسیار زیادی بوده و استفاده از پنل های بتن اکسپوز پیش ساخته تا حدود زیادی غیر ممکن می باشد و دوم اینکه قطعه یا قطعات بتنی مورد نظر علاوه بر سطح آن که به عنوان نما در نظر گرفته می شوند نقش سازه ای نیز ایفا می کنند.

 

برای تهیه بتن اکسپوز به دو طریق می توانید اقدام کنید:
 1. تماس تلفنی با کارشناس و ثبت سفارش: ۰۹۳۵۲۴۴۴۵۱۵  –  ۰۹۱۱۶۶۱۳۷۳۴
 2. و یا در این صفحه به صورت آنلاین سفارشتان را ثبت کنید.

آزمون نظام مهندسی ساختمان - معمار98

question